Hem | Tidningen | Guldklaven

Guldklaven

Larz-Kristerz på scen under Guldklavengalan 2016.

Larz-Kristerz på scen under Guldklavengalan 2016. Foto: Lina Haskel

Musikpriset Guldklaven instiftades år 2000 av Sveriges Radio P4, Svenska Dansbandsveckan och FÅR JAG LOV med syfte att lyfta fram och premiera dansbandsmusiken, en stor och viktig musikgenre i Nöjessverige. Priset delas ut i sex kategorier: Årets Dansband, Årets Album, Årets Låt, Årets Sångerska, Årets Sångare samt Årets Musiker. Juryn består av oberoende branschkunniga, bland annat representanter för de tre instiftarna av priset.

Guldklavengalan arrangerades 2016 för 17:e året i rad och ägde rum på dansbana 2, inför 600 sittande middagsgäster, i Orrskogens Folkets park i Malung. Dansbandsveckan i Malung och FÅR JAG LOV arrangerade traditionsenligt galan som även direktsändes i Sveriges Radio P4.

Så går röstningen till

Allmänheten telefonröstar. En jury har halva makten och röstar fram en 1:a, 2:a och 3:a i varje kategori vilket sedan slås ihop med telefonrösternas resultat. Vid ett likaläge väger folkets röst tyngst.

Priser som också delas ut

Juryns specialpris

Delas ut till vem eller vad som helst som främjat dansbandskulturen.

Sveriges Radio-priset

Delas ut till ett hungrigt uppstickarband i branschen. (Delades ej ut 2016.)

SKAP-stipendiet

Stipendium på 40 000 kr som går till kompositör eller kompositörer som satsar på att skriva musik till dansband.

 

Ur det stora reportaget från 2016 års Guldklavengala i FJL nr 4-2016. Här syns samtliga vinnare i Guldklaven 2016, bl.a. Blender (Årets Dansband) och Mikael Wiehe (Årets Låt, "Leva tills jag dör" med Lasse Stefanz).

Ur det stora reportaget från 2016 års Guldklavengala i FJL nr 4-2016. Här syns samtliga vinnare i Guldklaven 2016, bl.a. Blender (Årets Dansband) och Mikael Wiehe (Årets Låt, ”Leva tills jag dör” med Lasse Stefanz).

Vinnare genom åren

2016

Årets Dansband: Blender
Årets Sångerska: Sandra Estberg, Martinez
Årets Sångare: Andreas Olsson, Sannex
Årets Musiker: Andreas Klar, Mickeys
Årets Album: ”Din sida sängen” med Sannex
Årets Låt: Leva tills jag dör med Lasse Stefanz & Mikael Wiehe (skriven av Mikael Wiehe)
SKAP-stipendiet: Mona Gustafson och Anders Wigelius
Juryns specialpris: Grumpy Production/TV4 ”Tack för dansen”

2015

Årets Dansband: Sannex
Årets Sångerska: Maria Persson, Blender
Årets Sångare: Peter Larsson, Larz-Kristerz
Årets Musiker: Jimmy Lindberg, Casanovas
Årets Album: ”Idag” med Streaplers
Årets Låt: Guld och gröna skogar med Hasse Andersson (skriven av Ander Wrethov, Elin Wrethov, Johan Bejerholm och Johan Deltinger)
SKAP-stipendiet: Bert Månson
Sveriges Radio-priset: Voize
Juryns specialpris: Hasse Carlsson och Dennis Janebrink i Flamingokvintetten

2014

Årets Dansband: Sannex
Årets Sångerska: Elisa Lindström, Elisa’s
Årets Sångare: Olle Jönsson, Lasse Stefanz
Årets Musiker: Peo Grufvelgård, Jannez
Årets Album: ”Änglar och en massa kärlek” med Arvingarna
Årets Låt: Det måste gå att dansa till med Larz-Kristerz (skriven av Peter Larsson och Sören ”Sulo” Karlsson)
SKAP-stipendiet: Haidi Krohn och Kent Fingal
Sveriges Radio-priset: Callinaz
Juryns specialpris: Viking Line Cinderella

2013

Årets Dansband: Lasse Stefanz
Årets Sångerska: Jenny Salén, Jenny Saléns
Årets Sångare: Hasse Carlsson, Flamingokvintetten
Årets Musiker: Jan-Åke Glavén, Expanders
Årets Album: ”Genom natten” med Titanix
Årets Låt: Be mig! Se mig! Ge mig! med Elisa’s (skriven av Henrik Sethsson, Thomas Berglund och Elisa Lindström)
SKAP-stipendiet: Åsa Karlström och Christer Ericsson
Sveriges Radio-priset: Dreams
Juryns specialpris: Atenzia Records

2012

Årets Dansband: Lasse Stefanz
Årets Sångerska: Elisa Lindström, Elisa’s
Årets Sångare: Olle Jönsson, Lasse Stefanz
Årets Musiker: Anders Larsson, Streaplers
Årets Album: ”Från Älvdalen till Nashville” med Larz-Kristerz
Årets Låt: Vi lyfter igen med Zekes (skriven av Anna Kornelia Åberg, Rickard Carlsson och Henrik Sethsson)
SKAP-stipendiet: Thomas G-son
Sveriges Radio-priset: Donnez
Juryns specialpris: Bröderna Sten och Ebbe Nilsson

2011

Årets Dansband: Lasse Stefanz
Årets Sångerska: Elisa Lindström, Elisa’s
Årets Sångare: Casper Janebrink, Arvingarna
Årets Musiker: Eric Iversen, Wizex
Årets Album: ”Små ord av guld” med Larz-Kristerz
Årets Låt: The king med The Playtones (skriven av Fredrik Kempe och Peter Kvint)
SKAP-stipendiet: Henrik Sethsson, Elisabeth Lord och Tommy Gunnarsson
Sveriges Radio-priset: Elisa’s
Juryns specialpris: Marianne Leek

2010

Årets Dansband: Flamingokvintetten
Årets Sångerska: Maria Rolf, Titanix
Årets Sångare: Olle Jönsson, Lasse Stefanz
Årets Basist: Roberto Mårdstam, Scotts
Årets Gitarrist: Christer Ericsson, Lasse Stefanz
Årets Keyboardist: Lasse Larsson, Arvingarna
Årets Trummis: Kjetil Granli, Streaplers
Årets Album: ”Rock’n roll dance party” med The Playtones
Årets Låt: Excuse me med The Playtones (skriven av Stefan Jonasson och Tobias Einestad)
Årets Dansarrangör: Leif Wibron, Parken i Gävle
SKAP-stipendiet: Ulf Georgsson och Monica Forsberg
Juryns specialpris: Dansbandskampen i Sveriges Television

2009

Årets Dansband: Larz-Kristerz
Årets Sångerska: Cecilia Furlong och Lena Ström, CC & Lee
Årets Sångare: Henrik Strömberg, Scotts
Årets Basist: Kim Lindahl, Thorleifs
Årets Gitarrist: Magnus Zetterkvist, Bhonus
Årets Keyboardist: Claes Linder, Scotts
Årets Trummis: Gunnar Nilsson, Lasse Stefanz
Årets Album: ”Rallarsväng” med Lasse Stefanz
Årets Låt: Carina med Larz-Kristerz (skriven av Christian Antbland och Mats Ymell)
Årets Dansarrangör: Tommy Ander, Hedemora Folkets Park
SKAP-stipendiet: Lasse Holm och Gert Lengstrand
Juryns specialpris: Göran och Håkan Liljeblad i Streaplers

2008

Årets Dansband: Lasse Stefanz
Årets Sångerska: Erica Sjöström, Drifters
Årets Sångare: Anders Nordlund, Fernandoz
Årets Basist: Håkan Liljeblad, Streaplers
Årets Blåsare: Martin Lindqvist, Roland Ask och Robert Muhrer, Bengt Hennings
Årets Gitarrist: Conny Ohlson, Fernandoz
Årets Keyboardist: Erik Lihm, Erik Lihms
Årets Trummis: Hans Plahn, Sannex
Årets Album: ”Vagabond” med Lasse Stefanz
Årets Låt: Skicka mig ett vykort med Thorleifs (skriven av Åsa Karlström och Mats Larsson)
Årets Dansarrangör: Lena Widestrand, Brunnsparken i Örebro
Juryns specialpris: Ulf Georgsson

2007

Årets Dansband: Lasse Stefanz
Årets Sångerska: Melissa Williams, Zlips
Årets Sångare: Henrik Sethsson, Casanovas
Årets Basist: Lasse Sigfridsson, Lasse Stefanz
Årets Blåsare: Niklas Adamsson, Jenny Saléns
Årets Gitarrist: Stefan Rolf, Titanix
Årets Keyboardist: Anders Larsson, Streaplers
Årets Trummis: Johan Fredriksson, Claes Lövgrens
Årets Album: ”Alla essen på handen” med Blender
Årets Låt: Kan du hålla dom orden med Mats Bergmans (skriven av Åsa Karlström och Mats Larsson)
Årets Dansarrangör: Abbe Abrahamsson, Hanssons Loge
Årets Uppstickare: Björn Lagerström, Barbados
Juryns specialpris: Let’s Dance i TV4

2006

Årets Dansband: Torgny Melins
Årets Sångerska: Monia Sjöström, Grönwalls
Årets Sångare: Hasse Carlsson, Flamingokvintetten
Årets Basist: Jan Lindberg, Date
Årets Blåsare: Peter Eriksson, Bhonus
Årets Gitarrist: Tommy Bengtsson, Boogart
Årets Keyboardist: Ulf Härnström, Blender
Årets Trummis: Anders Hildeskog, Wahlströms
Årets Album: ”Mindre mogna män” med Bhonus
Årets Låt: När du var här med Drifters
Årets Uppstickare: Face -84
Juryns specialpris: En liten bok om dansband av Liselotte Sivertsen Carlson och Thomas Carlson

2005

Årets Dansband: Streaplers
Årets Sångerska: Carina Jaarnek, Carina Jaarneks
Årets Sångare: Göran Lindberg, Matz Bladhs
Årets Basist: Kent Kindberg, Kindbergs
Årets Blåsare: Allan Jacobsson, Tonix
Årets Gitarrist: Magnus Åkerlund, Blender
Årets Keyboardist: Peder Matz, BlackJack
Årets Trummis: Göran Sonesson, Perikles
Årets Album: ”Röd Chevrolet” med Lasse Stefanz
Årets Låt: Du är min man med Benny Anderssons Orkester (skriven av Benny Andersson och Björn Ulvaeus)
Årets Uppstickare: Highlights
Juryns specialpris: Bertil Elfström, Svenska Dansbandsveckan i Malung

2004

Årets Dansband: Drifters
Årets Sångerska: Anna Lundberg, Boogart
Årets Sångare: Sten Nilsson, Sten & Stanley
Årets Basist: Peter Ericson, Boogart
Årets Blåsare: Mattias Eklund, Sannex
Årets Gitarrist: Kristian Thuresson, Zlips
Årets Keyboardist: Tobias Nyström, Wahlströms
Årets Trummis: Magnus Johansson, Kindbergs
Årets Album: ”This is it” med Boogart
Årets Låt: Brinner för dig med Date
Årets Uppstickare: Erik Lihms
Juryns specialpris: Jan Ambolt, Dansinspiratörerna

2003

Årets Dansband: Mats Bergmans
Årets Sångerska: Erica Sjöström, Drifters
Årets Sångare: Olle Jönsson, Lasse Stefanz
Årets Basist: Richard Holm, Jannez
Årets Blåsare: Thorleif Torstensson och Hans Magnusson, Thorleifs
Årets Gitarrist: Mattias Olofsson, Kindbergs
Årets Keyboardist: Matts Nylander, Zlips
Årets Trummis: Lasse Lundberg, Blender
Årets Låt: Något som kan hända med Mathias Holmgren (skriven av Jörgen Elofsson, Per Magnusson, David Kreuger och Ulf Georgsson)
Årets Uppstickare: Fame
Juryns specialpris: Bert Karlsson

2002

Årets Dansband: Thorleifs
Årets Sångerska: Lotta Engberg, Lotta Engbergs
Årets Sångare: Peter Danielsson, Schytts
Årets Basist: Casper Janebrink, Arvingarna
Årets Blåsare: Joakim Andersén, Kellys
Årets Gitarrist: Göran Liljeblad, Streaplers
Årets Keyboardist: Mattias Berggren, Barbados
Årets Trummis: Kjelle Danielsson, Jannez
Årets Låt: Vår sista dans med Benny Anderssons Orkester (skriven av Benny Andersson och Björn Ulvaeus)
Årets Uppstickare: Solo
Juryns specialpris: Bertil Johnsson, Ekebo Festplats

2001

Årets Dansband: Barbados
Årets Sångerska: Nina Inhammar och Kim Kärnfalk, Friends
Årets Sångare: Magnus Carlsson, Barbados
Årets Basist: Dennis Janebrink, Flamingokvintetten
Årets Blåsare: Erica Sjöström, Drifters
Årets Gitarrist: Kim Carlsson, Arvingarna
Årets Keyboardist: Magnus Persson, Helene & Gänget
Årets Trummis: Ulf Georgsson, Bhonus
Årets Låt: Kom hem med Barbados (skriven av Calle Kindbom och Thomas Thörnholm)
Årets Uppstickare: Date
Juryns specialpris: Boogart

2000

Årets Dansband: Arvingarna
Årets Sångerska: Git Persson, Kellys
Årets Sångare: Magnus Carlsson, Barbados
Årets Basist: Peter Samuelsson, Barbados
Årets Blåsare: Tony Eriksson, Vikingarna
Årets Gitarrist: Dante Holmberg, Joyride
Årets Keyboardist: Eric Iversen, Wizex
Årets Trummis: Marko Siila, Friends