Home | Nyheter | Guldklavengalan direktsänds i tv

Guldklavengalan direktsänds i tv

För första gången kommer dansbandens egen grammisgala – Guldklavengalan – att direktsändas i tv. Det blir en två timmar lång sändning från galan, som utgör startskottet av årets dansbandsvecka i Malung.

Precis som tidigare kommer galan att direktsändas i Sveriges Radios P4 med Thomas Deutgen som programledare. Men nu står det klart att direktsändningen också kommer att kunna följas av tv-tittarna.

– SVT har de senaste åren satsat stort på nyhetsbevakning från den omåttligt populära Dansbandsveckan i Malung och nu är det dags att ta nästa steg. Vi är oerhört glada över att kunna erbjuda våra tittare en direktsändning från Guldklavengalan, säger Niklas Lindh vid SVT i Falun, som är projektledare för tv-satsningen.

– Direktsändningen från galan i radio är alltid festlig, välgjord och färgsprakande så därför känns det fantastiskt att även kunna bjuda in tv-tittarna, säger Niklas Lindh, som jobbar med tv-sändningen tillsammans med ett team från SVT i Falun.

Guldklavengalan sänds söndagen den 13 juli kl 18:30 – 20:30 i Sveriges Radios P4 och på SVT Play.