På lördag sänder Sveriges Television den stora galan Country Music Awards (CMA) i SVT2. Galan ägde rum i mitten av november och som vanligt på Bridgestone Arena i Nashville där man delade ut priser till artister och låtskrivare. Bland artisterna som uppträdde märks till exempel Keith Urban, Miranda Lambert, Pink och Chris Stapleton och galan, den leddes av countrystjärnorna Carrie Underwood, Dolly Parton och Reba McEntire (bilden ovan).
CMA-galan sänds i SVT2 den 7 december kl 19.02 med en repris på söndag den 8 december kl 11.45, även det i SVT2.
På lördag börjar SVT även sända den stora dokumentärserien Countrymusikens historia.. I nio delar får vi ta del av det amerikanska folkets historia genom att följa countryns utveckling från folkmusik i Appalacherna till Nashville Grand Ole Opry. Den är dock nedklippt från den amerikanska versionen som är nästan dubbelt så lång.
Dokumentären finns även på SVT Play redan nu men börjar alltså sändas i SVT2 på lördag den 7 december kl 20.30, direkt efter CMA-galan.