Home | Nyheter | Premiär för musikvideo från Lasse Sigfridsson

Premiär för musikvideo från Lasse Sigfridsson

lasse_sigfridsson_300

Foto: Amanda Sigfridsson

Det är närmare fem år sedan Lasse Sigfridsson slutade i Lasse Stefanz. Han kände sig kluven – visste inte vilken väg han skulle gå. Tankarna i huvudet var många. Efter ett tags funderande gjorde han slag i saken och bestämde sig för att våga. Lasse släppte sin debutplatta och succén lät inte vänta på sig. Skivan seglade upp på andra plats på den Svenska Topplistan och parkerade sig på listan under hela våren och sommaren 2012. Allt kröntes med att albumet belönades med en guldskiva.

Det fjärde soloalbumet ”På mitt sätt” släpptes 2015. Efter att ha spelat in de tre tidigare plattorna i Sverige förverkligade Lasse en dröm och spelade in den nya plattan i Nashville med några av de bästa studiomusiker som staden har att erbjuda. I FÅR JAG LOV nummer 3-2015 hade vi ett stort reportage om Lasse och hans besök i Nashville

Nu släpps nya musikvideon till singeln Öppna dina ögon tagen från albumet ”På mitt sätt” och FÅR JAG LOV kan exklusivt premiärvisa videon: https://youtu.be/zGf2aD3Ugjc

fjl_3-15_200

I nummer 3-2015 finns reportaget från Lasses resa till Nashville.

 

 

– Nya musikvideon spelades in förra veckan i Näsbygård, Kristianstad med videomakaren Niclas Wright som regisserat videon till Öppna dina ögon. Låten är en stor favorit från mitt senaste album. I sommar väntar festivaler och spelningar runt om i landet, vilket jag verkligen ser fram emot, hälsar Lasse Sigfridsson från soliga Gran Canaria i Spanien.

Om du har missat tidningen och vill läsa reportaget om Lasses besök i Nashville, kan du köpa tidningen här.