
Maria Persson sjunger i Blender – ett av de band som medverkar i TV-serien. Foto: Kent Jonsson
Med start på Annandag Jul börjar TV-serien ”På väg till Malung” att sändas i SVT 1. Årets serie som omfattar fem program, där man följer Thorleifs, Flamingokvintetten, Wizex, Arvingarna och Blender vid deras besök och spelningar under Svenska Dansbandsveckan i Malung 2011.
– Det är fantastiskt roligt att det blir ännu en TV-serie om Svenska Dansbandsveckan. Det betyder oerhört mycket för arrangemanget och för Malung, säger Lars Bälter som är PR-ansvarig.
Årets serie har huvudfokus på de fem utvalda dansbanden, dansfesten på Folkets Park Orrskogen i Malung och roliga episoder med dansgäster runt om i Malung under Dansbandsveckan. De som producerat TV-serien ”På väg till Malung” är Road Runner Production och SVT. Premiärprogrammet sänds på Annandag Jul kl. 22.30.