Ikväll genomfördes Manifestgalan 2023 på Pustervik i Göteborg. De senaste åren har galan enbart sänts digitalt, men i år var det äntligen dags för en traditionell galakväll. I kategorin Dansband fick Vikingarna med Christer Sjögren ta emot priset för skivan The final tour – Live in concert (Music Manager).
Motiveringen lyder:
”I 50 år – and counting – har bandet älskats sönder och samman. Sångarens djupa röst är branschens knivskarpaste ID.
Nu ger de ut sin sista turné på skiva, med ett välkurerat och klockrent framfört axplock av en låtskatt som i sig utgör ett svenskt kulturarv.”
Manifestgalan är en musikgala som premierar musiker och artister på oberoende skivbolag och i år delades priser ut i totalt 22 olika kategorier.
Vi säger grattis till Vikingarna!